czwartek, 31 maja 2018

Podano do stołu! - o pokarmach dla ryb

Poniższy artykuł jest częścią miniserii o karmieniu ryb. Pozostałe części:

W swojej forumowej karierze bardzo często spotykałam się z pytaniem o karmienie - czym, jak często, czy lepiej przekarmiać, czy niedokarmiać, co robić podczas wyjazdów, czy te granulki z bojownikiem na obrazku wystarczą, i wiele innych. Dla nieco bardziej wkręconego w temat akwarysty są to zazwyczaj rzeczy oczywiste, jednak myślę, że warto jeszcze raz zebrać je wszystkie w jednym miejscu.
Jako że jest to temat dość długi, został podzielony na części. Dzisiaj zajmować się będę jedynie wymienienem dostępnych pokarmów.

czwartek, 24 maja 2018

Czy kula to samo zło?

W zasadzie mogłabym tutaj napisać "tak" i skończyć cały tekst, ale przecież nie o to chodzi. Kule nie są złe, bo ktoś tak powiedział, a reszta akwarystów powtarza jak stado lemingów, tylko ponieważ przemawia za tym cały szereg merytorycznych argumentów, wobec których ciężko znaleźć jakąkolwiek przeciwwagę. Tekstów na ten temat są już tysiące, ale może ktoś akurat trafi na ten tysiąc pierwszy i go przekona.
Z góry zaznaczam, że moja kariera chemika zakończyła się na pierwszej klasie liceum, a choć fizykę w szkole miałam rozszerzoną, nie poczuwam się również do bycia ekspertem od fizyki. Ale co nieco wiem. Dodać również należy - w czasie pisania tego artykułu nie ucierpiało żadne zwierzę, a wszystkie eksperymenty wykonywałam na przedmiotach, którym kula nie szkodzi.

środa, 2 maja 2018

Ospa

Ten artykuł jest częścią serii "Choroby ryb akwariowych".

Ospa to chyba najpopularniejsza choroba spotykana u ryb akwariowych, jednak stosunkowo łatwa do wyleczenia, jeśli w porę zainterweniujemy. Wywołuje ją pasożyt - orzęsek -  który jest widoczny na całym ciele ryby. Widzimy to w postaci charakterystycznych białych kropek na całym ciele. Naszą uwagę powinien też zwrócić szybki oddech, czy ocieranie o różne przedmioty w akwarium. Leczenie należy podjąć jak najszybciej po wystąpieniu wysypki.